HALL OF FAME


 

Årskort vinderne 2019


A-rækken
1. Jan Knudsen 86 point
2. Michael Kjær 78 point
3. William Kendler 78 point
4. Claus Holm Christensen 72 point
5. Niels Fischer 68 point
6. Martin Brønnum 63 point

B-rækken
1. Kim Bjerre 86 point
2. Jørgen Friis Bertelsen 82 point
3. Rene J Bjerre 78 point
4. Brian Vejrup Kristensen 75 point
5. Lars Grunnet 64 point
6. Dee Dlamini 62 point

C-rækken
1. Allan Otto Wagner 91 point
2. Martin Bøgehave 83 point
3. Thorkild Holck 74 point
4. Kurt Leth 68 point
5. Jens Erik Søndergaard 67 point
6. Kaj Erik Ullerup 67 point
 

Årskort vinderne 2018


A-rækken
1. Oliver B Kjær 89 point
2. Claus Holm Christensen 82 point
3. Kim Bjerre 77 point
4. Niels Buchwald 61 point
5. Michael Kjær 60 point
6. Jan Knudsen 58 point

B-rækken
1. Dee Dlamini 85 point
2. Michael E Christensen 82 point
3. Tom Vinther Jakobsen 81 point
4. Ole Hermansen 71 point
5. Poul Erik Brix Cæsius 67 point
6. Jannik Torben 67 point

C-rækken
1. Kristian Nielsen 89 point
2. Henrik Bjerrehus 85 point
3. Sten Ejsing 84 point
4. Klaus Roelsgaard 78 point
5. Mike Lykke Christensen 75 point
6. Kim Bay 75 point
 

Årskort vinderne 2017


A-rækken
1. Michael Kjær 91 point
2. Niels Fischer 87 point
3. Martin Brønnum 78 point
4. Claus Holm Christensen 75 point
5. Niclas S Kristensen 67 point
6. Anders Handberg Sørensen 61 point

B-rækken
1. Kim Bjerre 94 point
2. Troels V Møller 68 point
3. Poul Erik B Cæsius 64 point
4. Jørgen Ø Søndergaard 63 point
5. Jannik Torben 63 point
6. Kenneth Deacon 62 point

C-rækken
1. Henrik Bjerrehus 81 point
2. Bent Strange 80 point
3. Kaj Erik Ulleru 77 point
4. Morten Sø 76 point
5. Klaus Roelgaard 76 point
6. Lars Lundsgaard 69 point


 

Årskort vinderne 2016


A-rækken
1. Michael Elgaard 88 point
2. Martin Bering 84 point
3. Niels Buchwald 73 point
4. Martin Brønnum 69 point
5. Michal H Jensen 69 point
6. Anders Handberg Sørensen 69 point

B-rækken
1. Kim Bjerre 93 point
2. Jørn Sørensen 90 point
3. Ole Hermansen 76 point
4. Povl B Eskildsen 67 point
5. Erik Jakobsen 54 point
6. Nils Grunnet 50 point

C-rækken
1. Klaus Roelsgaard 71 point
2. Kristian Nielsen 66 point
3. Dee Dlamimi 62 point
4. Brian Vejrum Kristensen 59 point
5. Kaj Erik Ullerup 58 point
6. Henrik Bjerrehus 58 point


 

Årskort vinderne 2015


A-rækken
1. Anders Handberg Sørensen 74 point
2. Niels Fischer 74 point
3. Claus Holm Christensen 73 point
4. Martin Bering 68 point
5. Steen Villadsen 67 point
6. Paul Friel 67 point

B-rækken
1. Kim Bjerre 87 point
2. Jørn Sørensen 86 point
3. Anders Andersen 86 point
4. Ole Hermansen 59 point
5. Jacob Strange 59 point
6. Troels Vinther Møller 54 point

C-rækken
1. Bjarne Valdbo 84 point
2. Preben Post 83 point
3. Henning Schousboe 75 point
4. Niels Reinshold 66 point
5. Dee Dlamimi 63 point
6. Brian Vejrum Kristensen 62 point


 

SAT CUP 2015 (resultat opgjort 12 august 2015)


A-rækken
1. Anders Handberg Sørensen 66 point
2. Martin Bering 65 point
3. Claus Holm Christensen 63 point

B-rækken
1. Kim Bjerre 85 point
2. Jørn Sørensen 78 point
3. Anders Andersen 73 point

C-rækken
1. Henning Schousboe 74 point
2. Bjarne Valdbo 70 point
3. Niels Reinshold 65 point


 

SAT CUP 2014 (resultat ved udgangen af august 2014)


A-rækken
1. Niels Fischer 85 point
2. Martin Bering 76 point
3. Hans J Prangsgaard 75 point
4. Jens Nielsen 75 point

B-rækken
1. Kim Bjerre 91 point
2. Jørn Sørensen 87 point
3. Lars Grunnet 80 point
4. Martin Guldmann 76 point

C-rækken
1. Anders Andersen 87 point
2. Rene J Bjerre 83 point
3. Nils Grunnet 66 point
4. Claus Allan Vagner 64 point

D-rækken
1. Michael Ebert Christensen 81 point
2. Niels Reinshold 79 point
3. Klaus Larsen 78 point
4. Morten Sø 75 point
 

Onsdagsherrerne 2014 - hulspil


A-rækken
1. Steen Villadsen

B-rækken
1. Kim Bjerre

C-rækken
1. Claus Allan Vagner

D-rækken
1. Jannik Torben

Samlet vinder af onsdagsherrernes
hulspil blev Kim Bjerre der vandt
over Steen Villadsen i finalen
 

Årskort vinderne 2014


A-rækken
1. Niels Fischer 89 point
2. Martin Bering 80 point
3. Jens Nielsen 76 point
4. Hans J Prangsgaard 75 point
5. Hallbjørn Stenhaug 66 point

B-rækken
1. Kim Bjerre 97 point
2. Jørn Sørensen 91 point
3. Lars Grunnet 86 point
4. Martin Guldmann 80 point
5. Charles Chanda 70 point

C-rækken
1. Anders Andersen 90 point
2. Rene´J Bjerre 88 point
3. Henning Schousboe 78 point
4. Nils Grunnet 73 point
5. Claus Allan Vagner 69 point

D-rækken
1. Michael Ebert Christensen 91 point
2. Klaus Larsen 85 point
3. Morten Sø 82 point
4. Niels Reinshold 81 point
5. Kristian Nielsen 70 point
 

The Challenge turneringen 2014.


A-rækken
1. Hallbjørn Stenhaug 106 point
2. Jens Nielsen 105 point
3. Niels Fischer 104 point

B-rækken
1. Kim Bjerre 113 point
2. Charles Chanda 105 point
3. Jørn Sørensen 100 point

C-rækken
1. Jan Klitgaard 109 point
2. Sten Ejsing 99 point
3. Nils Grunnet 98 point

D-rækken
1. Niels Reinsholm 107 point
2. Klaus larsen 103 point
3. Erik Foldbjerg 100 point

 

Årskort vinderne 2013


A-rækken
1. Paul Friel 85 p
2. Klaus Andersen 80 p
3. Claus Holm Christensen 77 p
4. Morten Lund 76 p
5. Ole Holst Andersen 72 p
6. Jesper Lybeck Kristiansen 71 p

B-rækken
1. Kim Bjerre 80 p
2. Hallbjørn Steinhaug 73 p
3. Martin Guldmann 68 p
4. Anders Andersen 56 p
5. Kim Faurholt 54 p
6. Povl B. Eskildsen 49 p

C-rækken
1. Thore Misser 71 p
2. Morten Sø 66 p
3. Henning Schousboe 55 p
4. Troels Vinther Møller 51 p
5. Preben Post 51 p
6. Jan Klitgaard 50 p
 

SAT CUP 2013 (resultat ved udgangen af august 2013)


A-rækken
1. Paul Friel 79 p
2. Klaus Andersen 73 p
3. Claus Holm Christensen 70 p
4. Morten Lund 65 p

B-rækken
1. Kim Bjerre 71 p
2. Hallbjørn Steinhaug 65 p
3. Martin Guldmann 57 p
4. Anders Andersen 56 p


C-rækken
1. Thore Misser 62 p
2. Morten Sø 55 p
3. Henning Schousboe 51 p
4. Niels Grunnet 42 p

 

The Challenge turneringen 2013.


A-rækken
1. Ole Holst Andersen 107 point
2. Klaus Andersen 107 point
3. Paul Friel 101 point

B-rækken
1. Kim Bjerre 105 point
2. Povl B Eskildsen 103 point
3. Anders Andersen 103 point

C-rækken
1. Thore S Misser 114 point
2. Preben Post 106 point
3. Henning Schousboe 105 point

 

Årskort vinderne 2012


A-rækken
1. Lars Grunnet 79 p
2. Hans Jørgen Prangsgaard 76 p
3. Ole Holst Andersen 76 p
4. Claus Holm Christensen 70 p
5. Gunnar Johansen 57 p
6. Paul Friel 56 p

B-rækken
1. Martin Guldmann 89 p
2. Poul Erik Brix Cæsius 84 p
3. Poul E Eskildsen 83 p
4. Hallbjørn Steinhaug 80 p
5. Kim Bjerre 79 p
6. Jens Erik Søndergaard 58 p

C-rækken
1. Allan Kjær Skov 94 p
2. Jan Klitgaard 77 p
3. Nils grunnet 72 p
4. Morten Sø 71 p
5. Anders Andersen 70 p
6. Sven Strøyberg 67 p
 

SAT CUP 2012


A-rækken
1. Lars Grunnet 79 p
2. Ole Holst Andersen 62 p
3. Claus Holm Christensen 57 p
4. Paul Friel 56 p

B-rækken
1. Martin Guldmann 88 p
2. Poul Erik Brix Cæsius 84 p
3. Hallbjørn Steinhaug 78 p
4. Kim Bjerre 73 p


C-rækken
1. Allan Kjær Skov 94 p
2. Nils grunnet 63 p
3. Henning Schousboe 61 p
4. Rene Juul Bjerre 60 p

 

The Challenge turneringen 2012.


A-rækken
1. Lars Grunnet 113 point
2. Claus Holm Christensen 105 point
3. Ole Holst Andersen 104 point

B-rækken
1. Martin Guldmann 112 point
2. Hallbjørn Stenhaug 101 point
3. Jørn Lei Jacobsen 99 point

C-rækken
1. Sven Strøyberg 109 point
2. Ole V Iversen 101 point
3. Allan Kjær Skov 100 point

 

Årskort vinderne 2011


A-rækken
1. Klaus Andersen 90 p
2. Niels Fischer 75 p
3. Claus Holm Christensen 66 p
4. Morten Lund 62 p
5. Ottar Svarvasson 61 p
6. Paul Friel 55 p

B-rækken
1. Kim Bjerre 86 p
2. John Christophersen 79 p
3. Mikael Riis Jensen 71 p
4. Hallbjørn Steinhaug 69 p
5. Torben Centio 64 p
6. Henrik Harbech 56 p

C-rækken
1. Morten Pedersen 89 p
2. Martin Guldmann 88 p
3. Kurt Rasmussen 73 p
4. Nils Grunnet 61 p
5. René Juul Bjerre 58 p
6.Ole Vangsø Iversen 58 p
 

The Big Five turneringen 2011.


A-rækken
1. Morten lund 137 p
2. Claus H Christensen 135 p
3. Klaus Andersen 128 p
4. Niels Ø Mogensen 127 p

B-rækken
1. Kim Bjerre 143 p
2. Torben Centio 136 p
3. Anders Andersen 132 p
4. John Christophersen 130 p

C-rækken
1. Matin Guldmann 149 p
2. Ole Vangsø Iversen 140 p
3. Kurt Rasmussen 140 p
4. Dennis Rytter 139 p

 

Årskort vinderne 2010


A-rækken
1. Paul Friel, 84 p.
2. Claus H. Christensen, 84 p.
3. Jacob Ilkjær, 76 p.

B-rækken
1. Klaus Andersen, 86 p.
2. Kim Bjerre, 86 p.
3. Ole Holst Andersen, 82 p.

C-rækken
1. Henning Schousboe, 86 p.
2. Anders Andersen, 79 p.
3. John Christophersen, 74 p.
 

Årskort vinderne 2009


A-rækken
1. Hans Jørgen Prangsgaard, 98 p.
2. Martin Bering, 84 p.
3. Micael Munkholm Kjær, 83 p.

B-rækken
1. Tom Vinter Jacobsen, 86 p.
2. Kim Bjerre, 79 p.
3. Lars Grunnet, 77 p.

C-rækken
1. Henrik Harbech, 88 p.
2. Henning Schousboe, 85 p.
3. Anders Andersen, 84 p.
 

Årskort vinderne 2008


A-rækken
1. Hans Jørgen Prangsgaard, 94 p.
2. Martin Bering, 78 p.
3. Ottar Svararsson, 77 p.

B-rækken
1. Torben Buus, 91 p.
2. Tom Jakobsen, 85 p.
3. Lars Grunnet, 83 p.

C-rækken
1. Kim Bjerre, 87 p.
2. Henrik Harbech, 79 p.
3. Ole Hemansen, 68 p.
 

Årskort vinderne 2007


A-rækken
1. Hans Jørgen Prangsgaard, 91 p.
2. Martin Bering, 85 p.
3. Micael Munkholm Kjær, 78 p.

B-rækken
1. Lars Grunnet, 91 p.
2. Tom Ringnes, 79 p.
3. Tom Jakobsen, 73 p.

C-rækken
1. Kim Bjerre, 92 p.
2. Anders Andersen, 91 p.
3. Svenaage Aagaard, 87 p.
 

Årskort vinderne 2006


A-rækken
1. Hans Jørgen Prangsgaard, 76 p.
2. Peter Thomsen, 67
3. Micael Munkholm Kjær, 64 p.

B-rækken
1. Niels-Jørgen Pihlkjær, 91 p.
2. Richard Risom, 80 p.
3. Jens Erik Søndergaard, 78 p.

C-rækken
1. Bo Juncker, 87 p.
2. Svenaage Aagaard, 69 p.
3. Tom Jakobsen, 60 p.
 

Onsdagsherrerne i Aarhus Golf Club
 
Onsdagsherrerne - Webmaster: cboutrup@gmail.com